Město Hlinsko

Město Hlinsko se nachází na Českomoravské vrchovině. Město a jeho region je rozhraním dvou chráněných krajinných oblastí Žďárské vrchy a Železné hory. Městem vede železniční trať Pardubice - Havlíčkův Brod, která je v provozu od roku 1871.

Občané a návštěvníci mohou využívat mnoho kulturních zařízení. Mezi ty nejvyhledávanější patří Památková rezervace Betlém, která je součástí Muzea v přírodě Vysočina. Hlinecké městské muzeum a galerie patří k nejstarším v Čechách, celoročně se zde pořádají výstavy výtvarného umění. Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Kulturní programy a kino se pořádají v Multifunkčním centru.

Pro milovníky pohybu jsou v Hlinsku k dispozici městská sportoviště s fotbalovými hřišti, volejbalovými a tenisovými kurty, hřiště s umělými povrchy a zastřešenou plochou pro in-line. Místní krytý plavecký bazén nabízí kromě plavání služby fitness, sauny, squashe a solária. V letním období mohou návštěvníci využít přilehlé travnaté plochy ke slunění. Populárním sportem se stává turistika a cykloturistika. Hlinskem prochází několik značených turistických a cykloturistických tras, které směřují do klidné přírody, ale také Vás přivedou k přírodním atraktivitám a kulturním památkám. Ve městě jsou 3 oddychové stezky: Pohádková, Lázeňská a Matulova. Stezky nabízejí putování krásnou přírodou, zavedou Vás do historie města, k Hlinsku neodmyslitelně patřícím žulovým lomům anebo se ocitnete uprostřed příběhu o dřevěných hračkách. V zimním období Hlinsko nabízí návštěvu lyžařského areálu s půjčovnou lyží a snowboardů. Při nedostatečné pokrývce sněhu je využíváno umělého zasněžování. Díky osvětlení je v provozu i večerní lyžování. Rovněž běžecké tratě v okolí města jsou pravidelně upravované.

V Hlinsku jsou 3 mateřské školky, 3 základní školy, gymnázium  a základní umělecká škola. Dále zde funguje Dům dětí a mládeže a zájmové spolky a sdružení. Ze sportu to jsou především fotbalový klub FC Hlinsko a hokejový klub HC Hlinsko.

Kontakty

Městský úřad Hlinsko

Poděbradovo náměstí 1

539 23 Hlinsko

http://www.hlinsko.cz

Galerie