Alena Linhartová

Lahodné přírodní osvěžení

Cukrárna Na kamenném schodě působí od roku 2007 a od té doby je ve stálé nabídce Betlémské bezové thé. U zákazníků se setkává s velkou oblibou, a proto se následně nabídka rozrostla o Betlémské bezové thé s přídavkem tradiční slivovice. Betlémské bezové thé využívá tradiční suroviny regionu, černého bezu, který roste přímo na zahradě cukrárny.

Cukrárna se nachází v centru historické části Města Hlinska – Betléma. Svým zákazníkům může dále nabídnout čerstvé dezerty, zmrzlinu, chlebíčky, dárková balení, alko a nealko nápoje, míchané nápoje nebo výběrový alkohol. Pro rodiny s dětmi je zde připravené dětské hřiště s pískovištěm a venkovním posezením. 

 

Certifikován značkou „Kvalita z Hlinecka“ byl níže uvedený produkt:

Betlémské bezové thé

Betlémské bezové thé s přídavkem slivovice

Certifikáty:

Certifikát Alena Linhartová - Lahodné přírodní osvěžení - 2014

 

Betlémské bezové thé

Je připravováno z usušených květů černého bezu, rostoucího již desítky let na zahradě cukrárny Na kamenném schodě v kouzelném prostředí hlineckého Betléma, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Usušené květy bezu se zalijí horkou vodou a v sítku se luhují cca 10 minut. Podle chuti je možné přidat včelí med, který cukrárna odebírá od místního včelaře.

Betlémské bezové thé s přídavkem slivovice

Je připravováno z květu černého bezu stejným způsobem, ale je k němu dodávána ostřejší ingredience navíc, a to slivovice. I díky ní se zejména v zimních měsících těší u návštěvníků cukrárny velké oblibě.

Při rodinné návštěvě cukrárny si tak mohou rodiče dopřát ostřejší variantu Betlémského bezového thé se slivovicí a pro děti je v nabídce připravena varianta pouze s Hlineckým medem.

O černém bezu nacházíme zmínku v pramenech starých tisíce let. Je to naše původní dřevina, která se vyskytuje nejen volně v přírodě, ale i na některých zahradách. Jako keř patří k nejoblíbenějším surovinám našeho lidového léčitelství a málokdo ví, že jsou léčivé úplně všechny jeho části. Mladé jarní výhonky, květy i plody, kůra, listy i kořen, ten má dokonce největší koncentraci účinných látek. Protože je však složité kořeny dobývat, jsou nejvíce využívány pro účely čajů sušené květy, které blahodárně působní při bolestech v krku a respiračních nemocech, jako jsou chřipka, angína, kašel, rýma, zánět dutin nebo zánět průdušek.

 

 

Kontakt:

Cukrárna Na kamenném schodě
Veleslavínova 1641
539 01 Hlinsko
Tel.: +420 739 359 092
E-mail: linhart.alena@seznam.cz

 

Propagační materály k udělené značce: