Finanční gramotnost

Podpora v nezaměstnanosti se počítá tak, že první dva měsíce nezaměstnaný pobírá 65 % průměrné měsíční mzdy, další dva měsíce 50 % průměrné měsíční mzdy, pátý měsíc 45 % průměrné měsíční mzdy. Toto platí do 50. roku věku nezaměstnaného, poté se podpůrná doba zvětšuje. Ale v následujících úlohách se budeme bavit o podpoře 5 měsíců po ztrátě zaměstnání do 50. roku věku. Podpora se pak vypočítává z průměru čisté mzdy z posledních dvou let, ale nezaměstnaný musel být alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech zaměstnán (odvádět důchodové pojištění).

[1/3]

Za poslední dva roky Jiří dohromady vydělal 374 400 Kč, ale teď bude pobírat podporu v nezaměstnanosti. Podpora se vypočítává z měsíčního průměru posledních dvou let. Vypočítej, kolik Jiří dostane první a druhý měsíc, když bude pobírat 65 % měsíčního průměru a kolik peněz 5. měsíc, když bude pobírat 45 % měsíčního průměru.

 

Soutěž Rob a Botka ve světě financí je organizována v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Hlinsko, který realizuje Místní akční skupina Hlinecko, z.s.
Tým MAS Hlinecko: autoři úloh: Mgr. Jana Pokorná (ZŠ Včelákov), Mgr. Jiřina Pražanová (ZŠ Včelákov) a Mgr. Tomáš Suchomel (ZŠ Resslova Hlinsko), kresby: Martin Horák a Jiří Louthan, tvorba e-learningu: Mgr. Luboš Bureš.