Obec Raná 

Obec Raná leží v nadmořské výšce 485 m na potoce Raná. První písemná zpráva je z roku 1349, ves byla součástí rychumburského panství. Pravděpodobně do 15. století zde stála tvrz. Zástavbu tvořily především velké roubené, později zděné statky podél komunikace. Na potoce pracovaly tři vodní obilní mlýny a pila.

V obci se nacházejí významné církevní stavby. Klasicistní fara byla postavena roku 1799.  Kulturní památkou je areál kostela sv. Jakuba. Původně gotický kostel, uváděný již roku 1350, byl barokně upraven roku 1718 a naposledy získal novogotickou podobu. V kostele byly nalezeny původní dobové nástěnné malby. Neméně zajímavý  je pseudogotický evangelický kostel postavený v letech 1871-73. Na návsi nalezneme kříž z roku 1847 a pomník padlým v I. světové válce.

Součástí obce jsou obecní části Oldřetice a Medkovy Kopce. Z Oldřetic pochází roubený vodní obilní mlýn, který byl přenesen v roce 1977 do SLS Veselý Kopec. Na návsi stojí kaple Panny Marie z roku 1894 a kříž datovaný rokem 1882. Osada Medkovy Kopce leží v nadmořské výšce 637 m.

V obci se nachází malotřídní základní škola 1. stupně s družinou a venkovní učebnou, dětská hřiště, knihovna, pošta, prodejna a pohostinství. Zastřešený letní parket a kulturní domy v Oldřeticích a na Medkových Kopcích obec pronajímá k soukromým akcím. V Rané a Oldřeticích působí sbory dobrovolných hasičů, v Rané myslivecký spolek.

Kontakty

Obecní úřad Raná

Raná 16

539 72 Raná

http://www.obecrana.cz/

 

Galerie