Obec Holetín

První písemná zmínka o obci Holetín pochází z roku 1144, kdy tudy vedla historická cesta spojující východní Čechy a Moravu. Cesta vedla z Chrudimska přes Horní Holetín, vyhýbala se Čertovině a od Medkova Kopce se svažovala k Hlinsku k mostu a dále do Chlumu. V záznamu z roku 1656 se uvádí, že „po silnici skrze Holetín k Hlineckému téměř všichni formané z království českého do markrabství moravského jedou i zase se vracejí“. V roce 1415 byla pečeť rychty holecké připojena ke stížnostem proti upálení Mistra Jana Husa. V minulosti náležel Holetín pod panství rychmburské.

Obec Holetín se rozkládá v mělkém údolí říčky Holetínky (Ležák) v jihozápadní části Pardubického kraje a tvoří ji tři místní části – Horní Holetín, Dolní Holetín a Horní Babákov. V roce 2020 čítá Holetín přes 805 obyvatel. Se svojí délkou téměř 5 km je nejdelší obcí chrudimského okresu. V roce 2005 byl Holetínu udělen znak a prapor obce, jehož podoba se odvíjí od obecního znaku ze 17. století.

V obci se nachází mateřská škola, malotřídní základní škola 1. stupně, sportovní areál s hospůdkou,  fotbalovým, víceúčelovým a workoutovým hřištěm, zastřešeným parketem a bazénem s přírodní vodou, dále kulturní centrum, pošta, obchody se smíšeným zbožím, kaple sv. Jana Křtitele, katolický a evangelický hřbitov, autobusové zastávky i železniční zastávka.

V obci působí několik spolků, které se významně podílejí na společenském dění v obci: Holetínské trnky, z. s., Sbor dobrovolných hasičů Holetín, TJ Sokol Holetín – oddíl kopané a Myslivecký spolek Holetín.

V Holetíně naleznete i malé a střední živnostníky, kteří podnikají například v oborech truhlářství, zámečnictví, autooprava, pneuservis, instalatérství, topenářství, zednictví, kadeřnictví, ale i ubytovací služby.

znak_holetina.jpg (1024×1022)

 

Kontakty

Obec Holetín
Horní Holetín 105
539 71 Holetín

http://www.obecholetin.cz

Galerie