Tradiční rozloučení s masopustem v Hlinsku

23. 2. 2022

Masky se na Betlémě objeví již tradičně v masopustní úterý 1. března 2022

První týdny nového roku se vždy nesou ve znamení masopustu a Hlinecko je jednou z nemnoha oblastí, kde si jednotlivé obce tuto prastarou tradici dodnes připomínají. Osobitá atmosféra, důraz na tradiční vzhled jednotlivých masek, nespoutané veselí - to vše dělá masopustní obchůzky něčím nevšedním. Není náhodou, že masopustní obchůzky na Hlinecku jsou zapsány od r. 2010 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. I Hlinsko je na tuto skutečnost patřičně hrdé a v letošním roce již podeváté pořádá ROZLOUČENÍ S MASOPUSTEM přímo v centru města.

Již tradiční průvod dětí z místních škol v masopustních maskách se letos sice nebude konat, ale i tak se děti zapojí do oslav tohoto zvyku. Termín masopustního úterý v tomto roce vyšlo na jarní prázdniny a i s přihlédnutím k současné pandemické situaci se oslavy tedy přesunou do tříd a domů, kde si děti budou tento zvyk připomínat a věnovat se i výtvarnému ztvárnění masopustu.

Program odpolední masopustní obchůzky započne ve 14 hodin před radnicí na Poděbradově náměstí. O zábavu a pozdvižení se již tradičně postará maškara z hlinecké místní části Blatno a kapela Hlinečanka. Ve 14 hodin starosta města povolí maškarám jejich rej a předá jim vládu nad městem. Zástup masek se odsud přesune na Betlém, kde proběhne obchůzka mezi jednotlivými chalupami. Závěr obchůzky bude patřit tradičnímu obyčeji porážení kobyly, které je plánováno na 15.30 hod.

V místě obchůzky bude připraven stánek s medovinu a jinými dobrotami neodmyslitelně spjatými s masopustním hodováním. Občerstvení bude zajištěno v restauraci U Huberta v areálu Betléma.

 

Kontakt:

Turistické informační centrum Hlinsko

Čelakovského 561 (Betlém), 539 01 Hlinsko
Mobil: +420 731 697 418

E-mail: ic@hlinsko.cz
Facebook Hlinecko
www.hlinsko.cz

 

foto