Josef Fidler

Poctivá ruční práce

Josef Fidler se ručně tkaným textiliím věnuje více než 20 let a v posledních třech letech svou činnost  intenzivnil. Výrobky jsou tkané z jemné bavlněné či akrylové příze dle požadované jemnosti. V kolekci  linecké šály a Hlinecké šátky nalezneme převahu tradičních motivů, barev a vzorů, které jsou a byly typické pro území Hlinecka. Do tkaní vkládá pan Fidler sto procent ruční práce. Stále se snaží zachovávat tradiční  působ výroby na čtyřlistovém stavu s použitím akrylové a bavlněné příze.

K dalšímu tkanému sortimentu pana Fidlera patří i ubrusy, prostírání, tkané tašky a koberečky a od roku 2015 i tradiční Hlinecká žinylka.

S Hlineckými šálami a šátky pana Fidlera se můžete setkat na jarmarcích a trzích v Hlinsku na Veselém kopci nebo dalších trzích po celé České republice. Všechny výrobky si můžete objednat telefonicky, e-mailem, na  ebových stránkách. Od 28. června 2015 pracuje a působí pan Fidler v Tkalcovně na Betlémě, která se  achází v památkové rezervaci Betlém Hlinsko. 

 

Certifikován značkou „Kvalita z Hlinecka“ byl níže uvedený produkt:

Hlinecké šály

Hlinecké šátky

Certifikáty:

Certifikát Josef Fidler - Ruční tkaní s láskou - 2014

Certifikát Josef Fidler - Ruční tkaní s láskou - 2016

Certifikát Josef Fidler - Ruční tkaní s láskou - 2018

Certifikát Josef Fidler - Ruční tkaní s láskou - 2020

Certifikát Josef Fidler - Ruční tkaní s láskou - 2022

 

Šály z akrylové příze vzor vytváří pruhy a čtverce tzv. képrová vazba. Z odvozenin této vazby vznikají diamantové ornamenty a šály jsou určené pro chladnější období v roce.

Šály z bavlněné příze jsou určeny pro nošení v jarním a letním období.

Šátkyjsou tkány z kombinace bavlněné příze s viskózovou nebo lněné příze s viskózovou a stávají se stěžejní produkcí z tohoto sortimentu. Přidání viskózové příze snižuje u výrobku mačkavost a dodává mu lehkost.

Výrobní proces na tkalcovském stavu:

První a nejdůležitější je příprava kvalitně nasnované osnovy. Nitě v požadovaném počtu a šířce se v této fázi  avinou na osnovní vál. Následuje návod do listů (brda) a paprsku. Po návodu do listů se osnova navádí do  aprsku, což je ocelový hřeben s mezerami, kterými se protahují nitě. Paprsek nitě rozděluje a přiráží útek k  ačátku tkaniny. Útková nit prochází napříč celou tkaninou a určuje šířku. Při sešlápnutí podnožek 1 a 3 listu se zvedne část nití, navedených v tomto listu. Vzniklou mezerou se prostrčí útková nit, paprskem se přirazí k začátku tkaniny, sešlápneme 2 a 4 podnožku, listy se prohodí a nitě otočí. Opět se prohodí útek, paprskem  řirazí a takto se postupuje až do konce osnovy. Po dotkání osnovy se tkanina ze stavu ustřihne, prohlédne, opraví případné chyby a na koncích se uváží tzv. třásňové uzle, které zabraňují třepení a rozjezdu útkových nití. Zboží se vypere, usuší, vyžehlí a je připraveno dělat radost novému majiteli.

 

 

Kontakt:

Josef Fidler - Tkalcovna na Betlémě
Příčná 361, 539 01 Hlinsko
Tel.: +420 739 331 516
E-mail: Fidler3@seznam.cz
Facebook: Tkalcovna na Betlémě
www.tkalcovna-betlem.cz

 

Propagační materály k udělené značce: