Cukrárna Čistá duše

Receptura našich babiček

Cukrárna Čistá duše byla v Hlinsku otevřena na podzim roku 2015. Tato provozovna spolu s Krámkem a Bistrem v Havlíčkové Brodě patří do gastroprovozu s názvem Čistá duše, který provozuje sociální podnik Chráněné dílny Fokus Vysočina s.r.o. V cukrárně pracují lidé se zdravotním postižením, převážně lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Vyrábí se zde nejen různé druhy zákusků a dortů, ale i studená kuchyně.  

K tradičním výrobkům vytvořila cukrárna pro své zákazníky i něco speciálního. Něco, co na vás dýchne recepturou našich babiček a co na Hlinecku vonělo v domovech již před desítkami let. Náhodně byl v ručně psané kuchařce v nedaleké Vortové objeven téměř 150 let starý recept na Hlinecký šáteček „MRKVANEC“. Nyní už ho najdete v nabídce cukrárny. Je vyroben ze surovin, které ve spíži kdysi našla každá hospodyně (mrkev, mouka, máslo, povidla).

 

Certifikován značkou „Kvalita z Hlinecka“ byl níže uvedený produkt:

Hlinecký šáteček „MRKVANEC“

 

Certifikáty:

Certifikát - Mrkvanec- 2018

Postup přípravy:

Mouka se smíchá se sodou, přidají se žloutky, rozměklé máslo a na jemno nastrouhaná mrkev. Vypracuje se těsto, které se vyválí na tenkou placku. Z ní se vykrajují pravidelné čtverce, na které přijde podle velikosti šátečků přiměřené množství švestkých povidel. Vytvarují se šátečky, které se na stranách jemně přitisknou, aby při pečení povidla nevytekla. Následně se upečou a obalí v cukru. Chuť sladké mrkve se prolne s lehkou natrpklostí povidel a tuto úžasnou kombinaci podtrhne jemné a křupavé těsto. Tato receptura je na území Hlinecka tradiční, můžeme se s ní setkat dodnes v některých rodinách. Málokdy je ale v nabídce cukráren. Tradiční výroba k pečení používá suroviny, které jsou dodávány od místních dodavatelů a šátečky jsou plněny domácími povidly.

Mrkvance můžete v cukrárně zakoupit několikrát týdně nebo si je ve větším množství kdykoli objednat. Na objednávku mohou být přichystány dvě velikosti. Malé šátečky velikosti drobného cukroví nebo větší šátečky obvyklé velikosti zákusků. Každý kus mrkvance je tak originálem. V provozovně Vám nabídnou nejen příjemné posezení například u kávy, ale přes prosklenou stěnu můžete nahlédnout přímo do výrobny sladkostí.

 

 

Kontakt:

Cukrárna Čistá duše
Družstevní 1699
539 01 Hlinsko
provozní: Marcela Fišerová
Tel.: +420 773 793 737
E-mail: marcela.fiserova@fokusvysocina.cz
Facebook: Cukrárna Čistá duše
www.gastro-cistaduse.cz

 

Propagační materály k udělené značce: